LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Izbor je na vama

Stranice za besplatno preuzimanje knjiga ili e-čitači?

Donosimo tri web stranice na kojima besplatno možete preuzeti knjige u elektroničkom formatu te pregled tri elektronička čitača knjiga. Procijenite sami što vam je bolje, draže i jednostavnije!

Donosimo tri web stranice na kojima besplatno možete preuzeti knjige u elektroničkom formatu te pregled tri elektronička čitača knjiga. Procijenite sami što vam je bolje, draže i jednostavnije!

Donosimo tri web stranice na kojima besplatno možete preuzeti knjige u elektroničkom formatu te pregled tri elektronička čitača knjiga. Navest ćemo prednosti i nedostatke takvih stranica naspram e-čitača. Na kraju procijenite sami što vam je bolje, draže i jednostavnije.

Krenut ćemo sa najpoznatijom web stranicom za preuzimanje knjiga. Projekt Gutenberg je stranica koja omogućuje preuzimanje više od 40 000 besplatnih elektroničkih knjiga za čitanje na računalu, mobitelu ili e-čitaču. Knjige su dostupne u različitim formatima pa tako i u audio verziji. Nakon što počnete koristiti ovu web stranicu, sa sigurnošću možete reći zbogom teškim skriptama i knjigama. Kako biste pojedinu knjigu preuzeli, potrebno je samo otići na web stranicu Project Gutenberga, odabrati knjigu koja vam je potrebna, kliknuti na nju i preuzeti u formatu koji vam najviše odgovara. Važno je istaknuti da su sve knjige na engleskom jeziku, stoga je znanje engleskog preduvjet za čitanje knjiga. Također, važno je da imate pristup internetu.

Druga slična stranica je Library Genesis Project. Stranica nudi zaista veliku količinu knjiga. Mogu se pronaći knjige za razonodu poput komedija, romana, zatim mnoštvo enciklopedija te stručne literature iz pojedinih područja. Postoje četiri načina na koji možete pretražiti knjige. Prvi, ponuđena su područja poput astronomije, biologije, kulture, geografije, medicine, mehanike, tehnologije i druge pomoću kojih možete pronaći pojedinu knjigu. Drugi, može se koristiti „magic research“ pomoću kojeg je dovoljno da upišete leksem i potom će vam biti ponuđena knjiga koju tražite. Također, možete koristiti i pametno pretraživanje za koje je dovoljno upisati bilo koji dio naslova odvojen znakovima i bit će vam ponuđen naslov knjige. Na kraju, knjigu možete potražiti prema prezimenu ili imenu autora.

Treća web stranica za pretraživanje knjiga je Free-eBooks.net. Na ovoj stranici također se može pronaći mnoštvo korisnih knjiga, od fikcije do akademskih radova, članaka i tekstova iz različitih područja. Postoji i aplikacija za mobitele koju besplatno možete preuzeti na već spomenutoj web stranici. Aplikacija je dostupna za Android i iOS uređaje. Kako biste preuzeli knjige možete se registrirati ili koristiti aplikaciju kao gost.

Pametne naočale ili alat za špijuniranje? Studenti eksperimentom otkrili mračnu stranu ove tehnologije


ZA: Ovakve su web stranice praktične i jednostavne jer omogućavaju brzo pronalaženje i preuzimanje knjiga, bez da gubite vrijeme na odlazak u knjižnicu. Također, preuzimanje knjiga je besplatno pa sav studentski đeparac sa sigurnošću može ostati u džepu. Uz to, izbor knjiga je stvarno velik pa ćete vrlo vjerojatno pronaći nešto što vam je potrebno, bilo za osobne potrebe ili potrebe vezane uz fakultet.

PROTIV: Ono što je ključno za čitanje knjiga je poznavanje engleskog jezika, pristup internetu ili posjedovanje pametnog telefona.

S druge strane, kada govorimo o e-čitačima, postoji vrlo velik izbor e-čitača danas. Mogli bismo reći da su najpopularniji Amazonovi e-čitači poznatiji kao Kindle. Također, cijena e-čitača varira s obzirom na kvalitetu i proizvođača. Postoje čitači poput Sagemovog e-ink ER-6003G, 6 čitača kojeg u Hrvatskoj možete nabaviti po cijeni od 340 kuna. To su, naime, čitači najjednostavnije tehnologije, odnosno crno-bijeli čitači bez pozadinskog osvjetljenja, prilagođeni oku. Takav najjednostavniji Amazonov, Kindle 6 e-ink čitač na Amzonu stoji 69 dolara, što znači oko 387 kuna. Međutim, ako korisnik želi ipak malo bolji čitač s pozadinskim osvjetljenjem, poput Kindle Fire HD 7, sa HD rezolucijom ekrana, bežičnim internetom te 16 gigabajta memorijom trebat će za njega odvojiti 169 dolara, odnosno 948 kuna.

U novoj epizodi Studentski.hr TV podcasta otkrivamo kako tehnologija mijenja živote ljudi, posebice mladih


ZA: Pogodnosti e-čitača su prilagođenost korisniku, što znači da možete povećavati slova, prevoditi riječi i drugo prilikom čitanja. Lako su prenosivi, jednostavni i kvalitetni.

PROTIV: Ono što je možda mana ovih uređaja jest određeni format knjiga, koji je isključivo prilagođen e-čitačima. Također, preuzimanje knjiga nije besplatno, već da biste pojedinu knjigu preuzeli na e-čitač potrebno ju je kupiti. Primjerice, Amazon ima kolekciju knjiga na svojoj web stranici. Cijene knjiga variraju i u određenom su formatu. Što znači da knjigu ne možete skinuti, primjerice, u PDF-formatu, već ih možete skinuti u formatima poput .EPUB, .MOBI, .AZW.

Provjerite i top 15 najboljih knjiga 2013. godine te kako čitanje utječe na vaše zdravlje.

Sveučilište Algebra domaćin je sedmog „CASSINI Hackathona”, a glavna je nagrada čak 3000 eura


FOTO: KRISTINA MAREČIĆ/ STUDENSTKI.HR