Bolidi, bespilotna letjelica te 3D printer i skener sutra na Sajmu stipendija
Sajam stipendija ponosno predstavlja slovenske studijske programe i studente koji su proizveli jedinstvene visokotehnološke uređaje.
Sajam stipendija ponosno predstavlja slovenske studijske programe i studente koji su proizveli jedinstvene visokotehnološke uređaje.
Zemlja partner ovogodišnjeg, 11. po redu, Sajma stipendija i visokog obrazovanja jest Slovenija koja će predstaviti svoja visoka učilišta, studijske programe i programe stipendiranja. Osim što će se predstaviti kao poželjna destinacija za inozemne studente, Slovenija će predstaviti i atraktivne studentske proizvode poput bolida, bespilotne letjelice te 3D printera i skenera.
Ovim jedinstvenim atrakcijama slovenska visoka učilišta žele istaknuti kvalitetu svojih studijskih programa koji uspješno povezuju visoko obrazovanje, znanost i tehnologiju, zbog čega su njihovi diplomirani studenti konkurentni na tržištu rada. Usto, jedan od najuglednijih slovenskih znanstvenika, dr.sc. Marko Mikuž, održat će predavanje o tome kako mala zemlja može sudjelovati u velikim i značajnim međunarodnim znanstvenim projektima iz područja fizike. Slovenska ministrica za obrazovanje, znanost i sport dr. sc. Maja Makovec Brenčič sudjelovat će u otvaranju Sajma.
Ovogodišnji Sajam stipendija i visokog obrazovanja održava se 13. listopada 2015. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu te 15. listopada 2015. na kampusu Sveučilišta u Rijeci (Zgrada sveučilišnih odjela).
Slovenija će svoje studijske programe i programe stipendiranja dostupne hrvatskim građanima predstaviti izlaganjem o čak 16 institucija, uključujući sva četiri slovenska sveučilišta – Sveučilište u Ljubljani, Sveučilište u Mariboru, Sveučilište u Primorskoj i Sveučilište u Novoj Gorici.
– Posebna novina ovogodišnjeg Sajma jest prezentacija inovativnih visokotehnoloških proizvoda koje su studenti proizveli u okviru različitih studijskih programa. Željeli smo u okviru Sajma istaknuti one studijske programe koji povezuju visoko obrazovanje i znanost s gospodarstvom te omogućuju stjecanje praktičnog iskustva koje će ih, nakon što diplomiraju, učiniti konkurentnima na tržištu rada. – ističe Ninoslav Šćukanec, izvršni direktor Instituta za razvoj obrazovanja i organizator ovogodišnjeg Sajma.
Fakultet za strojarstvo Sveučilišta u Ljubljani predstavit će svoju bespilotnu letjelicu s kojom su ove godine pobijedili na međunarodnom natjecanju koje je održano u SAD-u (Tuscon, Arizona) u organizaciji „Raytheon Missile Systems“ i „Cessna Aircraft Company“. Na tom su natjecanju, u oštroj borbi s čak 84 drugih natjecateljskih timova, zauzeli prvo mjesto. Predstavit će i 3D printer te svoj inovativni hibridni stroj koji kombinira tri različite tehnologije.
Posjetitelji Sajma moći će uživo vidjeti i isprobati 3D skener te veoma zanimljiv „Oculus Rift“, a predstavit će ih Fakultet za računarstvo i informatiku Sveučilišta u Ljubljani. Riječ je o posebnim naočalama koje nas pomoću najnovije tehnologije uvode u virtualnu stvarnost, odnosno moguće je otputovati u bilo koji dio svijeta. Slovenskim kolegama pridružit će se i studenti s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu koji će predstaviti svoj nagrađivani natjecateljski bolid.
Iz programa Sajma izdvaja se i predavanje jednog od vodećih slovenskih znanstvenika iz područja eksperimentalne fizike – dr.sc. Marka Mikuža s instituta „Jožef Stefan“ – koji će predstaviti dugogodišnju suradnju slovenskih znanstvenika s Europskim centrom za nuklearna istraživanja (CERN) koji se nalazi u Švicarskoj. Na pitanje „Zašto studirati u Sloveniji?“ odgovorit će u okviru središnje prezentacije Zemlje partner ugledni gosti iz slovenskog ministarstva nadležnog za visoko obrazovanje te predstavnici studenata i tržišta rada.
Na Sajmu će se predstaviti i Ministarstvo obrazovanja, znanosti i sporta Republike Slovenije, Centar Republike Slovenije za mobilnost i europske programe obrazovanja i usavršavanja (CMEPIUS) te Veleposlanstvo Republike Slovenije u Hrvatskoj.
Prijenos uživo sa Sajma stipendija i visokog obrazovanja možete pratiti ovdje, a rad IRO-a možete pratiti i putem Facebook-stranice.